Jesień 2020 r. Firma spedycyjna w październiku otwiera oddział w Gdyni. Za namową pracownika, wieloletniego kibica żółto-niebieskich, zarząd firmy decyduje się na wsparcie klubu w nowym mieście. Do Arki drogą mailową wpływa propozycja sponsorowania meczu I ligi z Koroną Kielce, który był zaplanowany na 2 grudnia. Firma jest zainteresowana również stałą współpracą i sponsorowaniem gdynian przez całą nadchodzącą rundę wiosenną, jednak tutaj szczegóły miały zostać dopięte już po potyczce z kielczanami. Pakiet sponsora pojedynczego spotkania opiewa na wyświetlanie reklam na bandach, ekspozycję logotypu firmy przed i po meczu, m.in. na konferencji prasowej, oraz przekazanie firmie pięciu wejściówek na spotkanie.

Klub po otrzymaniu maila odsyła firmie draft umowy do podpisu wraz z prośbą o wytypowanie pięciu osób, które miałyby pojawić się na stadionie z ramienia partnera. Firma wywiązuje się ze swojego kroku, przekazując Arce Kołakowskich podpisaną umowę oraz pięć nazwisk uczestników piłkarskiej uczty na Stadionie Miejskim.

Niebawem otrzymuje odpowiedź, w treści której figuruje... akceptacja czterech nadesłanych nazwisk oraz odrzucenie kibica Arki, który zapoczątkował organizację współpracy w swojej firmie. Przedsiębiorstwo informuje klub, że albo na stadion wejdą wszyscy wytypowani pracownicy, albo nie wejdzie nikt. Cała wymiana mailowa odbywa się w poniedziałek, podczas gdy mecz zaplanowany jest na środę - firma już w tym momencie traci czas, w którym mogłaby się wypromować. Po rozmowie telefonicznej z menedżer klubu Magdaleną Kapuścińską przedstawicielom firmy udaje się umówić na spotkanie w klubie we wtorkowy poranek, by wyjaśnić sytuację.

W spotkaniu uczestniczą Kapuścińska, prezes Michał Kołakowski oraz kibic, którego obecność na stadionie wzbudza sprzeciw zarządzających klubem. Kołakowski cytuje niepochlebne wpisy kibica na temat działań większościowych akcjonariuszy publikowane na Twitterze oraz kibicowskim forum. Po trwającej 1,5 godziny rozmowie, w czasie której kibic Arki próbuje wykazać prezesowi klubu bezsensowne zachowania zarządzających spółką oraz zwrócić jego uwagę na brak dialogu z fanami, zapada konsensus, na mocy którego klub ma przywrócić firmie piąte miejsce na stadionie. Kołakowski prróbuje tłumaczyć wcześniejsze cofnięcie zgody regulacjami pandemicznymi, natomiast od początku korespondencji firmy z Arką spółka informowała o pięciu biletach, a zgody na wejście na stadion nie otrzymał tylko wspomniany kibic. W każdym razie udaje się podpisać umowę na sponsorowanie meczu przez firmę.

Spotkanie z Koroną następnego dnia zostaje odwołane z powodu ataku zimy i śnieżycy w Gdyni, która - przez nieuruchomienie na czas systemu podgrzewającego murawę - zasypuje boisko. Po decyzji o przeniesieniu potyczki na następny dzień przedstawiciele firmy otrzymują zaproszenie do klubowego biura na spotkanie z prezesem oraz przekazanie upominków od klubu. W sali stoi pięć osób z firmy, Michał Kołakowski i Kapuścińska. Trwa oczekiwanie na Jarosława Kołakowskiego. Kiedy nieformalny sternik Arki wchodzi do biura, zamiast przywitać się ze wszystkimi osobami znajdującymi się w sali, przytrzymuje rękę kibica Arki, który zorganizował sponsoring, i rozpoczyna prawienie kazania na ten sam temat, który dzień wcześniej był wyjaśniany z jego synem - tematem są niepochlebne komentarze dotyczące Kołakowskich publikowane w przestrzeni internetowej. Ponieważ wygłaszanie moralizmów i pouczanie w tonie nauczyciela połączone z wychwalaniem pod niebiosa dokonanych przez siebie transferów do Rakowa Częstochowa trwa bardzo długo, prezes firmy sponsorującej mecz stwierdza, że gdyby nie ten kibic, to reprezentantów firmy w ogóle by tutaj nie było, po czym opuszcza biuro, a wraz z nim pozostali zaproszeni pracownicy.

Zachowanie Jarosława Kołakowskiego spowodowało, że nigdy później nie było już tematu sponsorowania Arki przez firmę.

Klub stracił możliwość zysku przez popisy niemieszczące się w kanonach dobrego wychowania i prywatne antypatie właściciela KFM. Kompletny brak umiejętności przeniesienia interesu klubu ponad własne wojenki świadczy po pierwsze o głębokim zakompleksieniu, a po drugie o całkowitym lekceważeniu Arki przez Kołakowskich, dla których zarządzanie spółką stoi na uboczu dla ich menedżerskich biznesów.

Szczegółowo omówiona wyżej historia nie była sytuacją jednostkową. Dotarło do nas więcej sygnałów o pozbawionych szacunku zachowaniach Kołakowskich wobec sponsorów klubu, jednak podmioty pokrzywdzone nie chciały, byśmy opisywali te przypadki, co należy uszanować.

Trzy dni po zakończeniu sezonu lokalni sponsorzy opublikowali oświadczenie, w którym zadeklarowali wstrzymanie finansowania Arki do momentu obecności w klubie Kołakowskich. Pod pismem podpisały się takie firmy, jak Baltic Hotel, Interplastic, Mackiewicz, Moje Orłowo, Multilog, Pueblo, Serio, Shabu Gdynia, Top Ten, Toyota Walder czy Uni-logistics.

Wszystkie te sytuacje pozwalają uzyskać całościowy obraz traktowania sponsorów przez większościowych akcjonariuszy Arki - mówimy tu o stosunku lekceważącym, patrzeniu z góry, przekładaniu własnych racji ponad interes klubu i międzyludzki szacunek. Dopóki Kołakowscy będą zarządzać klubem, finansowania nie wznowią lokalne podmioty, a w obecnej sytuacji i przy bardzo złej aurze wokół spółki nie wróżymy właścicielom KFM scenariusza, w którym kolejni potencjalni partnerzy walą do nich drzwiami i oknami. Jeżeli Arka ma być klubem zdrowym, zarządzanym w sposób rozsądny i budującym dookoła siebie monolit złożony z lokalnych przedsiębiorców zaangażowanych w życie klubu i całej gdyńskiej społeczności, opuszczenie Trójmiasta przez Kołakowskich jest po prostu niezbędne.

#ArkaRazemBezKołaków

86193e20_353555176-627678202651615-3468646608797366269-n.jpg
 


Arkowcy.pl rozliczają #1 | Budowa kadry - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #2 | Zawodnicy z KFM - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #3 | Brak wizji rozwoju klubu - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #4 | Trenerzy - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #5 | Traktowanie legend - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #6 | Zaniedbania infrastruktury - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #7 | Lekceważenie młodzieży - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #8 | Dług wobec poprzednich właścicieli - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #9 | Transfery - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #10 | Podejście do sponsorów - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #11 | Atmosfera wokół klubu - Arkowcy.pl
Arkowcy.pl rozliczają #12 | Bilety i karnety - Arkowcy.pl